Znanost o vplivu glasbe na naše telo in duha je stara že tisočletja. O tem so pisali in znanstveno razpravljali že starodavni narodi.
Pitagorejci v stari Grčiji so glasbo uvršali v najvišje matematične vede. Vedeli so, da določeni harmonični in melodični toni prodrejo v človekovo dušo pri čemer se izražajo različna čustva, ki dušo harmonizirajo, očistijo in oplemenitijo. S tem so tudi zdravili določena psihična stanja.
Platon trdi, da je glasba neposredno povezana z značajem človeka. Po njegovi definiciji glasba razvija ljubezen do lepega in s tem omogoča mentalno in moralno disciplino.
Konfucij pravi, da imajo velika glasbena dela isto harmonijo, kot samo vesolje.
O moči glasbe govorijo tudi stara vedska besedila. Pravijo, da je vse vibracija. Torej ves vidni t.i. materialni svet je vibracija različnih frekvenc. Univerzum pa je manifestacija različnih vibracij prek katerih se duhovna energija transformira v materijo.
Vede tudi opisujejo posebne zvočne vibracije-mantre ki delujejo na človeka in naravo, ki ga obdaja.
Mantre so posebne zvočne kode, ki so jih poklonili človeštvu modreci. So prizivi energij. Vsaka mantra ima svoj namen. Z rednim ponavljanjem ali petjem pritegnemo namen mantre v naše življenje.
Beseda mantra prihaja iz sanskrta in je sestavljena iz dveh delov: sanskrtska beseda `Mana´ pomeni `Um´, beseda `Tra´ pa pomeni `rešiti´ oz. `Trana´, kar pomeni zaščita. V svobodnem prevodu beseda mantra torej pomeni `rešiti oz. zaščititi um´. V prvi vrsti ščiti mantra našega duha tako, da naše misli, ki skačejo na vse strani, usmeri v eno samo točko, v točko namena mantre. V sebi nosijo inherentno moč, da spremenijo zavest tistega, ki jih izgovarja ali poje.
Tudi moderna znanost proučuje izredno moč glasbe. Med prvim je glasbo v znanstvene namene proučeval francoski otorinolaringolog in izumitelj dr. Alfred A. Tomatis. Največ je pomagal bolnikom z govornimi, slušnimi in učnimi težavami. Ugotovil je da ne glede na rasno pripadnost najbolj zdravilno deluje Mozartova glasba. V njegovi glasbi naj bi prevladovalo veselje, skladnost, življenjska radost…glasnost tona v njegovih delih se izmenjuje vsakih 30 sekund, kar naj bi ustrezalo možganski valovom. Zato deluje pozitivno na naše čustveno in fizično stanje. To skrivnost nam je odkril že sam Mozart z besedami: »Skupaj zlagam note, ki se ljubijo ena za drugo«.
Poleg Mozartove glasbe so seveda še druge zvrsti harmonične glasbe, ki pomagajo k boljšemu počutju s tem, ko delujejo na ritme žičnega sistema in usklajujejo obe možganski polovici. S tem pripomorejo k sprostitvi, izboljšanju pozornosti, večji intuiciji… Počasnejši možganski valovi prinesejo telesu mir, sproščenost, počasnejše dihanje…
Novodobni znanstveniki so naredili tudi zelo zanimiv poskus, kjer so po kovinski plošči posuli pesek. Ploščo so izpostavili, s pomočjo frekvenčnega generatorja, različnim frekvencam in oblikovali so se pravilni geometrijski liki, ki spominjajo na mandale.
Zanje časa pa se vse bolj govori o uporabi zvoka v medicinske namene. Vsak gen, vsaka celica, vsak organ in celotno telo imajo svojo frekvenco. Zato je popolnoma jasno, da lahko z glasbo, oziroma z določenimi toni, harmoniziramo, torej posledično zdravimo. Nekateri trdijo celo, da je glasba kirurgija moderne dobe.
Poglavitna naloga glasbe pa je dvig človeške zavesti.